Πέμπτη 29 Μαρτίου 2012


ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΣΤΗ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

1.Ταυτότητα του σεναρίου
Μάθημα : Νεοελληνική Γλώσσα
Τάξη Β΄
Τμήμα: 1ο
Τίτλος : «Το σχολείο στο χρόνο»
Ενότητα: 4η
Δύναμη τάξης : 23 μαθητές
Χρονική διάρκεια : 5 διδακτικές ώρες
Δημιουργοί : Ανδρουλάκη Αναστασία, Ελευθεριάδου Σοφία, Τζατζάς Ευθύμιος
Προϋποθέσεις υλοποίησης : α) Για το διδάσκοντα : χρήση των εφαρμογών οργάνωσης γραφείου (επεξεργαστής κειμένου), χρήση λογισμικού ( δημόσιος και ιδιωτικός βίος στην Αρχαία Ελλάδα), χρήση διαδικτύου, δημιουργία blog β) Για τους μαθητές: γνώσεις εφαρμογών γραφείου (επεξεργαστής κειμένου και λογισμικό παρουσιάσεων), πλοήγηση στο διαδίκτυο και γνώση μεταβατικών και αμετάβατων, δίπτωτων και μονόπτωτων ρημάτων από τη διδασκαλία που έχει προηγηθεί.

2. Στόχοι
Μαθησιακοί-γνωστικοί:
Επιδιώκεται οι μαθητές:
  • Να έρθουν σε επαφή με πολυτροπικά κείμενα για το σχολείο και την εκπαίδευση και να συζητήσουν για το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον της.
  • Να εμπεδώσουν τα ενεργητικά αμετάβατα και μεταβατικά ρήματα και να διακρίνουν τα τελευταία σε μονόπτωτα και δίπτωτα.
  • Να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους με λέξεις και φράσεις για το σχολείο.
Παιδαγωγικοί:
Επιδιώκεται οι μαθητές να αναπτύξουν μορφές συμπεριφοράς, δεξιότητες και στάσεις, ώστε
  • Να συνεργάζονται στην εξεύρεση, κριτική επεξεργασία και καταγραφή πληροφοριών από το διαδίκτυο και στη συγγραφή ενός κειμένου.
  • Να ενθαρρύνουν και να βοηθούν ο ένας τον άλλο.
  • Να οικοδομούν τη γνώση αναλαμβάνοντας κεντρικό και αυτενεργό ρόλο στη μαθησιακή διαδικασία με τη διακριτική υποστήριξη του διδάσκοντα.
  • Να προσεγγίσουν τα κείμενα διερευνητικά και κριτικά, τόσο κατά την αναζήτηση των πληροφοριών όσο και κατά τη σύνθεση κειμένων.

Τεχνολογικοί:
Επιδιώκεται οι μαθητές:
  • να εξοικειωθούν με τη χρήση των Τ.Π.Ε. (φυλλομετρητής, διαδίκτυο, επεξεργαστής κειμένου, λογισμικό παρουσιάσεων) στο πλαίσιο του ψηφιακού γραμματισμού.
  • να συνειδητοποιήσουν την αξία των Τ.Π.Ε. ως μέσων βελτίωσης της διδασκαλίας και της μάθησης, καθώς επιλύει προβλήματα πρόσβασης σε ευρύ πεδίο πληροφοριών.
  • να εξοικειωθούν με τη χρήση ηλεκτρονικών λεξικών.

3.Λεπτομερής παρουσίαση της πρότασης
Πρόβλημα-θέμα
Το θέμα που θα διερευνηθεί θα είναι η διαχρονική προσέγγιση της εκπαίδευσης και ο συσχετισμός με το σύγχρονο σχολείο. Το σενάριο συνδυάζει αναζήτηση στο διαδίκτυο και παραγωγή κειμένου με τη χρήση υπολογιστών. Περιλαμβάνει τρεις θεματικούς άξονες : α) τον προβληματισμό πάνω στην πορεία της εκπαίδευσης σε διαφορετικές εποχές , β) την κατανόηση των μεταβατικών και αμετάβατων ρημάτων και του αντικειμένου, άμεσου και έμμεσου, γ) τη δημιουργία λεξιλογίου σχετικού με την εκπαίδευση.
Απώτερος σκοπός είναι η συγγραφή από τους μαθητές κειμένου στο οποίο αξιοποιούν το λεξιλόγιο και τις πληροφορίες που έχουν συγκεντρώσει.
θεωρητικό πλαίσιο
Η πραγματοποίηση του σεναρίου δε βασίζεται στη συμβατική-παραδοσιακή διδασκαλία. Η καινοτομία του εντοπίζεται στα εξής σημεία : αρχικά οι μαθητές συλλέγουν ψηφιακό υλικό και το επεξεργάζονται , χρησιμοποιώντας τους ιστότοπους που τους δίνονται (διερευνητική – ανακαλυπτική μάθηση). Έπειτα οργανώνουν και συνθέτουν τις πληροφορίες εργαζόμενοι κατά ομάδες (ομαδοσυνεργατική μάθηση), γεγονός που ευνοεί τη θετική αλληλεπίδραση των μαθητών. Εργάζονται σε ηλεκτρονικά περιβάλλοντα για την παραγωγή γραπτού λόγου. Οικοδομούν ενεργητικά τη γνώση εμπλουτίζοντας την ήδη υπάρχουσα (γνωστική – εποικοδομιστική μάθηση ).


Σύνδεση με τα ισχύοντα στο σχολείο
Οι στόχοι της διδακτικής πρότασης ανταποκρίνονται στο ισχύον πρόγραμμα διδασκαλίας της Νεοελληνικής Γλώσσας για το Γυμνάσιο.

Τεχνολογικά εργαλεία- διδακτικό υλικό που θα χρησιμοποιηθούν
  • Φύλλα εργασίας σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή
  • Λογισμικό επεξεργασίας κειμένου
  • Διαδίκτυο, φυλλομετρητής
  • Λογισμικό παρουσιάσεων
  • Ηλεκτρονικά λεξικά
  • Εκπαιδευτικό λογισμικό(Ιδιωτικός βίος στην Αρχαία Ελλάδα)

Μεθοδολογία διδασκαλίας :
Α΄ Φάση (Λεξιλόγιο)
1η διδακτική ώρα (στο εργαστήριο Πληροφορικής) : Χωρίζουμε τους μαθητές σε έξι ομάδες των τεσσάρων ατόμων και καθορίζουμε τις θέσεις τους μπροστά σε κάθε υπολογιστή. Οι μαθητές θα επιλέξουν το χειριστή του υπολογιστή, τους αναγνώστες συντονιστές και το γραμματέα που θα κρατά σημειώσεις. Οι μαθητές μπορούν να εναλλάσσονται στους ρόλους αυτούς, εάν το κρίνουν οι ίδιοι. Ο καθηγητής στα πρώτα 10 λεπτά ανακοινώνει στους μαθητές το θέμα με το οποίο θα ασχοληθούν, τους στόχους, παιδαγωγικούς και τεχνολογικούς, και την κοινή εργασία που θα παρουσιάσουν στο τέλος. Στο χρόνο που απομένει παρουσιάζουμε στους μαθητές τα ηλεκτρονικά λεξικά και δίνουμε ένα φύλλο εργασίας που αφορά στη συγκέντρωση λέξεων σχετικά με την εκπαίδευση.
Β΄ Φάση( η εκπαίδευση στο χρόνο:2 διδακτικές ώρες)
1η διδακτική ώρα (στο εργαστήριο Πληροφορικής) : Δίνεται σε κάθε ομάδα το αντίστοιχο φύλλο εργασίας, το οποίο θα υπάρχει στην επιφάνεια εργασίας ( εναλλακτικά, όλα τα φύλλα εργασίας μπορούν να είναι αναρτημένα στο blog του διδάσκοντα, ώστε να είναι προσβάσιμα από τους μαθητές και μετά το τέλος του σχολείου, από τους προσωπικούς τους υπολογιστές) και θα δοθεί και σε έντυπη μορφή. Το φύλλο εργασίας της κάθε ομάδας θα είναι διαφορετικό και ανά δύο οι ομάδες θα καλύπτουν μία χρονική περίοδο όσον αφορά στην εκπαίδευση. Οι παραπομπές στους ιστότοπους θα είναι στα φύλλα εργασίας υπό μορφή υπερσυνδέσμου. Αυτό κρίθηκε αναγκαίο γιατί η αναζήτηση πληροφοριών από τους μαθητές για το θέμα της εκπαίδευσης ελεύθερα στο διαδίκτυο θα ήταν ιδιαίτερα χρονοβόρα. Οι μαθητές συμπληρώνουν το φύλλο εργασίας (είτε ηλεκτρονικά, είτε γραπτά).
2η διδακτική ώρα (στο εργαστήριο Πληροφορικής) : Οι δύο ομάδες που έχουν κοινό θέμα θα συνεργαστούν με σκοπό τη δημιουργία μιας παρουσίασης ή με μορφή λογισμικού παρουσίασης ή απλού ηλεκτρονικού κειμένου, αν δεν κατέχουν την αντίστοιχη γνώση.


Γ΄Φάση (μεταβατικά-αμετάβατα ρήματα:1 διδακτική ώρα)
1η διδακτική ώρα (στο εργαστήριο Πληροφορικής) : οι μαθητές αναζητούν στο ψηφιακό σχολείο τα κείμενα της 4ης ενότητας του σχολικού εγχειριδίου της Νεοελληνικής Γλώσσας. Η κάθε ομάδα αναλαμβάνει ένα κείμενο ή μέρος κειμένου που θα οριστεί από τον καθηγητή. Με βάση τα κείμενα αυτά θα εμπεδωθεί το περιεχόμενο του Β μέρους της ενότητας, που ήδη έχει διδαχθεί στη σχολική αίθουσα. Οι μαθητές επιλέγουν στο κείμενο με διαφορετικό χρωματισμό ή υπογράμμιση τα μεταβατικά ή αμετάβατα ρήματα που εντοπίζουν και ο καθηγητής ελέγχει αν είναι σωστή η επιλογή τους και δίνει διευκρινίσεις.
Δ΄Φάση (παραγωγή γραπτού λόγου:1 διδακτική ώρα)
1η διδακτική ώρα (στην αίθουσα διδασκαλίας) : Οι μαθητές συγγράφουν κείμενο για την εκπαίδευση με βάση όσα ανακάλυψαν και εμπέδωσαν από την προηγούμενη διαδικασία. Συγκεκριμένα το θέμα είναι το εξής: Αξιοποιώντας το λεξιλόγιο που συλλέξατε και τις γνώσεις σας για τα διάφορα εκπαιδευτικά συστήματα του παρελθόντος, γράψτε ένα κείμενο που θα δημοσιευτεί στην ιστοσελίδα του σχολείου με τίτλο: «Το σχολείο που οραματίζομαι».







1. ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
Μάθημα: Αρχαία Ελληνικά από Μετάφραση ( Ιλιάδα)
Τάξη: Β Γυμνασίου
Τμήμα: 1,2,3,4
Τίτλος: Ήρωες και θεοί
Ραψωδίες: Όλες
Διάρκεια: 3 διδακτικές ώρες
Δημιουργός: Ανδρουλάκη Αναστασία
Προϋποθέσεις υλοποίησης:
Οι μαθητές πρέπει να έχουν
- καλές γνώσεις χειρισμού Η/Υ για εύρεση και καταγραφή δεδομένων (διαδίκτυο, μηχανές αναζήτησης, επεξεργαστής κειμένου),
Ο διδάσκων καθηγητής θα πρέπει - να γνωρίζει ό,τι έχει σχέση με το υλικό που θα δώσει στους μαθητές του και να έχει προετοιμαστεί κατάλληλα, να έχει προετοιμάσει, δηλαδή, τις πηγές και τις τεχνικές εκείνες που θα εξασφαλίσουν τη δυνατότητα εφαρμογής των δραστηριοτήτων, τις οποίες προτείνει στα φύλλα εργασίας. Η καλή γνώση χειρισμού των ηλεκτρονικών μέσων είναι, ως εκ τούτου, απαραίτητη,
- να έχει διάθεση για ανανέωση της διδακτικής πράξης και διαθεματική αντίληψη στη διδασκαλία.

2. ΣΤΟΧΟΙ

Παιδαγωγικοί
Επιδιώκεται οι μαθητές:
  • Να οικοδομήσουν τη γνώση αναλαμβάνοντας κεντρικό και αυτενεργό ρόλο στη μαθησιακή διαδικασία με τη διακριτική υποστήριξη του διδάσκοντα.
  • να ασκηθούν στην παραγωγή δικού τους λόγου σε επεξεργαστή κειμένου και να περάσουν από την ανάγνωση και την πρόσληψη, στη γραφή και τη δημιουργία.
  • Οι μαθητές να αναπτύξουν μορφές συμπεριφοράς, δεξιότητες και στάσεις, ώστε να εργάζονται παραγωγικά στα πλαίσια της ομάδας τους και ευρύτερα της τάξης και ειδικότερα να συνεργάζονται για την εξεύρεση, κριτική επεξεργασία και καταγραφή πληροφοριών από το διαδίκτυο και για τη συγγραφή ενός κειμένου.
  • Να ενθαρρύνουν και να βοηθούν ο ένας τον άλλο, συνεργαζόμενοι αρμονικά.
Μαθησιακοί-γνωστικοί
Επιδιώκεται οι μαθητές:
  • Να γνωρίσουν τα πρόσωπα που διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στο έπος.
  • Να διαπιστώσουν την επιρροή των Ομηρικών επών όχι μόνο στην τέχνη της Αρχαίας Ελλάδας, αλλά και την παγκόσμια.
  • Να προσεγγίσουν εικαστικά έργα τέχνης και να τα συνδέσουν με την Ιλιάδα .
  • να εξοικειωθούν με τη δημιουργία πολυτροπικών κειμένων


Τεχνολογικοί
Επιδιώκεται οι μαθητές:
  • να εξοικειωθούν με τη χρήση των Τ.Π.Ε. (φυλλομετρητής, διαδίκτυο, επεξεργαστής κειμένου, λογισμικό παρουσιάσεων) στο πλαίσιο του ψηφιακού γραμματισμού
  • να συνειδητοποιήσουν την αξία των Τ.Π.Ε. ως μέσων βελτίωσης της διδασκαλίας και της μάθησης, καθώς επιλύει προβλήματα πρόσβασης σε ευρύ πεδίο πληροφοριών
  • να καλλιεργήσουν την ικανότητα αναζήτησης, εύρεσης και συλλογής στοιχείων μέσα από το διαδίκτυο,
  • να συνειδητοποιήσουν ότι οι πληροφορίες που παρέχονται στο διαδίκτυο είναι ποικίλες και εξυπηρετούν πολλαπλούς σκοπούς και να καλλιεργήσουν την κριτική ικανότητα, ώστε να επιλέξουν (και με τη βοήθεια του διδάσκοντος) τα κατάλληλα στοιχεία από τα δεδομένα που θα συγκεντρώσουν,
  • να μάθουν να αξιοποιούν τις ΤΠΕ, ώστε μετά από συνεργασία να συνθέτουν και να παρουσιάζουν δικό τους έργο.


3.ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΤΑΣΗΣ
Πρόβλημα- θέμα
Το θέμα που θα διερευνηθεί αφορά τους ήρωες ( άνδρες και γυναίκες) καθώς και τις γυναικείες και ανδρικές θεότητες που διαδραματίζουν κάποιον κύριο ρόλο στην Ιλιάδα. Τα παιδιά καλούνται να αξιολογήσουν τη συμβολή των διαφόρων προσώπων στο έπος, να επιλέξουν τα κυριότερα, να συλλέξουν πληροφορίες γι αυτά και τελικά να τα γνωρίσουν σε έργα τέχνης της αρχαιότητας, αλλά και άλλων εποχών.

Θεωρητικό πλαίσιο
Με αυτό το σενάριο προτείνεται μια μορφή διδασκαλίας εκτός δασκαλοκεντρικού μοντέλου, στην οποία προέχει η εξοικείωση με τη διερευνητική μάθηση και η συνειδητοποίηση της αποτελεσματικότητας που έχει η συνεργασία κατά τη μαθησιακή διαδικασία. Απαιτείται, επομένως, ενεργητική συμμετοχή των μαθητών και διάθεση για συνεργασία και έρευνα, έτσι ώστε μέσω της ανάκλησης των ήδη γνωστών τους να προχωρήσουν σε διεύρυνση και ανατροφοδότηση των γνώσεών τους με τη βοήθεια των εργαλείων που παρέχει ο Η/Υ. Αυτό το νέο περιβάλλον εργασίας δίνει την ευκαιρία για μια βιωματική μέθοδο διδασκαλίας που καθιστά τη μαθησιακή διαδικασία πιο ενδιαφέρουσα και αποτελεσματική. Η ποικιλία του διδακτικού υλικού ωθεί τους μαθητές, που εκ των πραγμάτων είναι διαφορετικοί ως προς το γνωστικό επίπεδο, την ιδιοσυγκρασία και τον τρόπο πρόσληψης, να συνεργαστούν σε δημιουργικές δραστηριότητες, οι οποίες θα διευρύνουν τις γνώσεις και θα οξύνουν τη σκέψη τους.

Σύνδεση με τα ισχύοντα στο σχολείο
Αυτό το διδακτικό σενάριο λειτουργεί συμπληρωματικά προς την παραδοσιακή διδασκαλία της Ιλιάδας και δεν φιλοδοξεί να την υποκαταστήσει παντελώς. Προσφέρεται στους μαθητές ως ένα νέο μέσο για συνεργασία και έρευνα σε περιοχές αρχαιογνωστικής μάθησης που δεν είναι εύκολο να προσεγγιστούν στη σχολική τάξη με τα έντυπα μόνο μέσα.

Τεχνολογίες που θα χρησιμοποιηθούν
Η/Υ, διαδίκτυο, επεξεργαστής κειμένου, λογισμικό παρουσιάσεων, διαδραστικός πίνακας.

Μεθοδολογία
1η διδακτική ώρα
Στην σχολική αίθουσα και με τη βοήθεια του σχολικού εγχειριδίου εντοπίζουμε σε κάθε ραψωδία τα κύρια πρόσωπα (θεούς και ανθρώπους). Εναλλακτικά , στο εργαστήριο της Πληροφορικής μεταβαίνουμε στο ψηφιακό σχολείο και βρίσκουμε τις αντίστοιχες ραψωδίες και τα πρόσωπα. Χωρίζουμε τα παιδιά σε11 ζευγάρια ( μια ομάδα θα έχει 3 παιδιά). Στη συνέχεια το κάθε ζευγάρι αναλαμβάνει δυο ή τρία πρόσωπα (ήρωες ή θεούς) χωρίς το ένα ζευγάρι να γνωρίζει τι έχει αναλάβει το άλλο. Στο διαδίκτυο και με ελεύθερη πλοήγηση ψάχνουν να βρουν πληροφορίες για τα πρόσωπα που έχουν αναλάβει. Διαβάζουν το φύλλο εργασίας που είναι κοινό για όλα τα ζευγάρια και απαντούν στο πρώτο ζητούμενο. Συντάσσουν ένα έγγραφο κειμένου που θα περιλαμβάνει πληροφορίες για τα πρόσωπα που ανέλαβαν και ένα σύντομο αίνιγμα με τη βοήθεια του οποίου οι άλλοι μαθητές θα προσπαθούν να καταλάβουν για ποιο πρόσωπο γίνεται λόγος. Ακολουθεί παρουσίαση των αινιγμάτων και των πληροφοριών. Αν υπάρχει διαθέσιμος χρόνος μπορούμε να μεταβούμε στην ιστοσελίδα του Βρετανικού Μουσείου και να κάνουμε με μορφή παρουσίασης στο διαδραστικό πίνακα τις δραστηριότητες που αφορούν τους θεούς.

2η διδακτική ώρα (εργαστήριο πληροφορικής)
Από ένα αρχείο με διάφορες απεικονίσεις τρωικών ηρώων και θεών που θα δημιουργηθεί από τον διδάσκοντα για τις ανάγκες του μαθήματος, οι μαθητές καλούνται να επιλέξουν αυτές τις απεικονίσεις που αντιστοιχούν στα πρόσωπα που ανέλαβαν. Επίσης καλούνται να αναδιηγηθούν τις σκηνές που αναπαριστώνται, όπως τις διατύπωσε ο Όμηρος και να τις συγκρίνουν με το αντίστοιχο εικαστικό έργο. Στη συνέχεια προσπαθούν να κατατάξουν τα έργα σε χρονικές περιόδους. Μπορούν επίσης, να αναζητήσουν στο διαδίκτυο και άλλες μορφές τέχνης (κινηματογράφος, θέατρο) που χρησιμοποιούν ως πηγή έμπνευσης την Ιλιάδα. Καλούνται να καταγράψουν τα συμπεράσματά τους.

3η διδακτική ώρα ( στο εργαστήριο πληροφορικής)
Οι μαθητές χωρισμένοι με τον ίδιο τρόπο, όπως την προηγούμενη ώρα, δημιουργούν μια παρουσίαση (ή, αν δεν ξέρουν, ένα έγγραφο κειμένου) για τους ήρωες και τους θεούς με τους οποίους έχουν ασχοληθεί. Τελειώνοντας, παρουσιάζουν την εργασία τους στα υπόλοιπα παιδιά ( αν ο χρόνος δεν επαρκεί μπορεί να διατεθεί και 4η διδακτική ώρα στον διαδραστικό πίνακα)

Ο ρόλος του εκπαιδευτικού
Ο εκπαιδευτικός οργανώνει την εκπαιδευτική διαδικασία. Δημιουργεί το αρχείο με τα έργα τέχνης. Η δημιουργία ενός τέτοιου αρχείου κρίνεται απαραίτητη γιατί η αναζήτηση εικόνων είναι εξαιρετικά χρονοβόρα και επιπλέον γιατί, για να λειτουργήσει το σενάριο, χρειάζονται συγκεκριμένες εικόνες. Φροντίζει για τον χωρισμό των παιδιών σε ζευγάρια και προσέχει ώστε τα αντικείμενα που θα αναλάβουν τα παιδιά να είναι ισοδύναμα. Κατά τη διάρκεια της διδασκαλίας ο ρόλος του εκπαιδευτικού είναι υποστηρικτικός.
Ο ρόλος των μαθητών
Οι μαθητές θα αναζητήσουν, θα αξιολογήσουν και θα επιλέξουν πληροφορίες από το διαδίκτυο. Θα παρατηρήσουν εικόνες και θα ανακαλέσουν γνώσεις που έχουν αποκτήσει από τη διδασκαλία της Ιλιάδας. Θα προσπαθήσουν να συνεργαστούν και να παράξουν ένα ολοκληρωμένο κείμενο ή μια παρουσίαση.
Αξιολόγηση
Οι μαθητές αξιολογούνται με βάση:
  • τη συμμετοχή τους και τον τρόπο που συνεργάστηκαν
  • την ποιότητα των κειμένων που παρήγαγαν
  • την παρουσίαση συνολικά της εργασίας τους


4. ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
Το σενάριο μπορεί να επεκταθεί με τη συνεργασία του καθηγητή των καλλιτεχνικών. Μπορούν να μελετηθούν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά της τεχνοτροπίας των αγγείων και των έργων ζωγραφικής. Μπορούν επίσης οι μαθητές να δημιουργήσουν ένα δικό τους έργο (ζωγραφικής ή λογοτεχνίας) που να αφορά τον ήρωα ή τον θεό που ανέλαβαν.

5. ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

1η Δραστηριότητα
Να περιηγηθείτε ελεύθερα στο διαδίκτυο και να βρείτε πληροφορίες για τα πρόσωπα που έχετε αναλάβει. Επιλέξτε από την πληθώρα των πληροφοριών που θα συναντήσετε αυτές που θεωρείτε ότι προέρχονται από αξιόπιστες πηγές και γράψτε ένα κείμενο στον Η/Υ μικρής σχετικά έκτασης. Σκεφτείτε και γράψτε ένα αίνιγμα που να απευθύνεται στους συμμαθητές σας και που να αφορά τον κάθε ήρωα ή θεό που έχετε αναλάβει.(Φροντίστε τα στοιχεία που δίνετε να μην είναι εύκολα αναγνωρίσιμα).
Αφού τελειώσετε, μεταβείτε στο Βρετανικό Μουσείο και εξερευνήστε τη σελίδα. (Θα βρείτε πληροφορίες και παιχνίδια για τους θεούς).

2η Δραστηριότητα
Ανοίξτε το αρχείο “εικόνες της Ιλιάδας” και επιλέξτε τις εικόνες που αφορούν τα πρόσωπα που διαπραγματεύεστε. Προσπαθήστε να τα ταυτοποιήσετε. Όπου αναπαριστάται κάποιο γεγονός, προσπαθήστε να το αναδιηγηθείτε όπως το περιγράφει ο Όμηρος. Υπάρχει διαφοροποίηση με την αναπαράστασή του;
Να κατηγοριοποιήσετε τις εικόνες ανά εποχή. Ανήκουν όλες στη ίδια χρονική περίοδο; Τι συμπεράσματα μπορείτε να βγάλετε;
Να περιηγηθείτε ελεύθερα στο διαδίκτυο και να αναζητήσετε και άλλες μορφές τέχνης
 ( κινηματογράφος, θέατρο) που έχουν εμπνευστεί από την Ιλιάδα.
Καταγράψτε όλα τα παραπάνω σε ένα έγγραφο κειμένου ή σε μια παρουσίαση, ώστε να τα παρουσιάσετε στους συμμαθητές σας.

ΠΗΓΕΣ







Σάββατο 10 Μαρτίου 2012

Διαφωτισμός

-->

 
-->
ΕΝΟΤΗΤΑ 1
Η εποχή του Διαφωτισμού
-->


Τον 17ο και 18ο αιώνα συντελέστηκαν στην Ευρώπη σημαντικές μεταβολές:
  • αυξήθηκε ο πληθυσμός.
  • μεταβλήθηκε η αγροτική οικονομία (αγροτική επανάσταση), με αποτέλεσμα περισσότερα προϊόντα αλλά και περισσότερους ανέργους.
  • αναπτύχθηκε το εμπόριο ανάμεσα στην Αμερική, την Ευρώπη και την Αφρική και έτσι συσσωρεύθηκαν κεφάλαια στα χέρια επιχειρηματιών.
  • χρησιμοποιήθηκαν νέες μηχανές.
  • Ως αποτέλεσμα των παραπάνω γεννήθηκε η βιομηχανία (βιομηχανική επανάσταση)
Παράλληλα στον κοινωνικό τομέα η αστική τάξη ενίσχυε τη θέση της. Οι αριστοκράτες προσπαθούσαν να διαφυλάξουν τα προνόμιά τους και οι ασθενέστερες τάξεις ζούσαν άθλια.
Πολιτικά κυριαρχούσε το πολίτευμα της μοναρχίας.
Στον πνευματικό τομέα οι φυσικές επιστήμες προοδεύουν και προσπαθούν να απελευθερωθούν από τις προλήψεις του μεσαίωνα. Πρωτοπόροι σε αυτήν την προσπάθεια ήταν ο Φράνσις Μπέικον (σημασία του πειράματος), Ντεκάρτ (η αμφιβολία οδηγεί στη γνώση), ο Τζον Λοκ (φυσικά δικαιώματα) και ο Ισαάκ Νιούτον (νόμος της παγκόσμιας έλξης).

Το κίνημα του Διαφωτισμού
Διαφωτισμός είναι το πνευματικό κίνημα που πρωτοεμφανίστηκε στην Αγγλία στο τέλος του 17ου αιώνα, κορυφώθηκε στη Γαλλία τον 18ο αιώνα και διαδόθηκε σε όλη την Ευρώπη. Τα κύρια χαρακτηριστικά του ήταν:
  • απόρριψη κάθε αυθεντίας
  • κριτική όλων των παλαιοτέρων γνώσεων
  • πίστη στην ικανότητα του ανθρώπου να ερμηνεύσει με τη λογική τον κόσμο
  • πεποίθηση στη διαρκή πρόοδο του ανθρώπου
Εκπρόσωποι του ήταν : Ρουσό, Βολτέρος, Ντιντερό, Μοντεσκιέ και Ντ’ Αλαμπέρ.
Διαφωτισμός και πολιτική: Ο Διαφωτισμός εξέφραζε τις αντιλήψεις της ανερχόμενης αστικής τάξης και της έδωσε τα επιχειρήματα εκείνα για να διεκδικήσει τη συμμετοχή της στην εξουσία.
Θεμελιώδη πολιτική έννοια του Διαφωτισμού είναι η έννοια των φυσικών δικαιωμάτων ( δικαιώματα που έχουν όλοι οι άνθρωποι και δεν μπορεί καμιά εξουσία να τους τα καταργήσει π.χ. ζωή, ιδιοκτησία, ισότητα, ελευθερία έκφρασης).
Ο Λοκ διατυπώνει τη θεωρία του κοινωνικού συμβολαίου: τα άτομα παραχωρούν κάποιες από τις ελευθερίες τους στο κράτος για να συμβιώνουν. Αν το κράτος γίνει τυραννικό τότε οι άνθρωποι πρέπει να αντιστέκονται.
Ο Ρουσό μιλά για τη γενική βούληση που εκφράζεται με τη συμμετοχή του λαού στην εξουσία.
Ο Μοντεσκιέ προχωρά στη διάκριση των εξουσιών: εκτελεστική εξουσία (κυβέρνηση), νομοθετική εξουσία (βουλή) και δικαστική εξουσία.
Κάποιοι μονάρχες εφάρμοσαν ορισμένες από τις ιδέες του Διαφωτισμού για να κάνουν πιο ισχυρό το κράτος και την εξουσία τους. Αυτή η παραλλαγή της απόλυτης μοναρχίας ονομάστηκε φωτισμένη δεσποτεία.
Διαφωτισμός και θρησκεία: Οι διαφωτιστές ασκούσανε σκληρή κριτική στην καθολική εκκλησία και υποστήριζαν την ανεξιθρησκία.
Διαφωτισμός και εκπαίδευση: Πίστευαν ότι η εκπαίδευση βοηθά στην πρόοδο του ανθρώπου.
Διαφωτισμός και οικονομία: Υποστήριξαν την άποψη ότι το κράτος δεν πρέπει να επεμβαίνει στην οικονομική ζωή, πρέπει, δηλαδή, η οικονομία να λειτουργεί φυσικά χωρίς παρεμβάσεις. Αυτή η αντίληψη ονομάστηκε φυσιοκρατία και οδήγησε στον οικονομικό φιλελευθερισμό.
Οι ιδέες του Διαφωτισμού συγκεντρώθηκαν στην Εγκυκλοπαίδεια ένα έργο 33 τόμων.